מאמרים ומידע

צבעי חתולות: טורטישל (טורטית) וקליקו (טריקולורית)

הטורטי או טריקולור הינו דפוס צבע ולא סוג/גזע חתול. הרוב המוחלט של חתולים עם דפוסי הצבע טורטי וטריקולור הוא ממין נקבה (99.5%). רק נקבות יכולות להפגין צבעי שחור ואדום יחד (עם או בלי לבן). הזכרים הנדירים, 1:3000, בעלי שני צבעי בסיס של שחור ואדום לוקים לרוב בתסמונת גנטית הדומה לתסמונת קליינפלטר אצל האדם שגורמת בין השאר לעקרוּת.

מדוע?

כרומוזום המין הנקבי (X) נושא גם את הקוד הגנטי לצבעי האדום או השחור.
כרומוזום המין הזכרי (Y) אינו נושא אינפורמציה על צבע הפרווה.
מאחר שלנקבה יש שני כרומוזומים X, יש להן שני סטים של אינפורמציה גנטית שקובעת את הצבע, בעוד שלזכר יש רק כרומוזום X יחיד וכרומוזום Y, ולכן יוכל להיות רק כתום או שחור, אך לא שניהם יחדיו.
הזכרים הנדירים בעלי שני צבעי הבסיס שחור אדום, הינם בעלי שילוב אנומלי של כרומוזומים XXY .

חתולות טורטיות

טורטי (Tortie) הינו שילוב צבעי אדום ושחור השזורים זה בזה ללא גבולות צבע חדים, שקיבל את שמו, טורטי-של בגלל הדמיון לשריון צבים (tortoiseshell). לעתים יתווסף גם מעט צבע לבן.

מעניין שבפולקלור של תרבויות רבות, חתולות טורטיות נחשבות למביאות מזל. למשל, ביפן, יש המאמינים שחתולות טורטיות מגינות על הבית מפני רוחות רפאים. באירלנד וסקוטלנד, רווחת האמונה שחתולות טורטיות ברחובות מביאות עימן מזל ובארצות הברית, לעתים מכנים את הטורטיות כ'חתולות כסף' שמביאות שגשוג ועושר.

חתולות טריקולוריות

דפוס הטריקולור (באנגליה מכונה טורטישל + לבן) הוא שילוב של כתמים בשלושה צבעים – שחור, אדום ולבן (או בגוונים מדוללים). השחור והאדום (ג'ינג'י) אצל הטורטית והטריקולור הינם צבעי בסיס ויכולים להופיע גם בקשת גוונים מדוללים של אפור/כחול וקרם/אפרסק.